Karbon Nötr

Türkiye'nin ilk karbon nötr moda markası olmaktan gurur duyuyoruz! Peki karbon nötr olmak ne demektir? Bir markanın operasyonlardan ortaya çıkan sera gazı miktarına eş değer sera gazı salımına engel olacak projelere destek sağlaması anlamına geliyor. Bizim üç adımda nasıl karbon nötr olduğumuzu keşfedebilir, destek verdiğimiz projeleri aşağıda görebilir ve açıklamaların altında yer alan butona basarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Daha iyi bir bir gelecek için birlikte hareket edelim!

Image
Image
Image
Image
Image

Harmanlık Rüzgar Enerjisi Türkiye

Rüzgar enerjisi santrali, elektrik şebekesi için temiz ve yenilenebilir elektrik üreterek fosil yakıtlardan üretilen elektrik ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve aynı zamanda karbon emisyonları azaltılıyor. Proje sayesinde, bölgede çalışan yerel halka istihdam sağlanıyor. Yenilenebilir kaynaklar ile ilgili olan bu proje, güneş veya rüzgar gibi doğal kaynaklardan yararlanılan yenilenebilir enerjiyi üretmek için gereken altyapıyı oluşturuyor. Bu kaynaklar bir kez yerleştirildiklerinde, kalıcı bir temiz enerji kaynağı haline geliyorlar. Projenin amaçlarından biri ülkemizde uygun fiyatlı yenilenebilir enerjiye erişim sağlayabiliyor olmaktır.

Proje Etki Kaydı
Image

Kariba Orman Koruması Zimbabve

Orman koruma projesi, 784.987 hektarın ormansızlaşma ve arazi bozulmasından korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra, bölgesel sürdürülebilir kalkınmayı ve yerel toplulukların refahını da destekliyor. Proje kapsamında Zimbabve’de ormanların korunması ve biyoçeşitliliğin teşvik edilmesi, ekonomiyi canlandıran sürdürülebilir tarım fırsatları yaratıyor. Proje sayesinde onarılan 147 sondaj kuyusu sayesinde bölgedeki 37.000 kişiye ve 14 sağlık ocağına temiz içme suyu sağlanıyor. Ayrıca 4 milli parkın ve 8 safari arazisinin biyolojik çeşitliliğini korumak amacıyla çalışmalar yapılıyor. Bütün bunların sonucunda, toplumda yaşam kalitesi artıyor.

Proje Etki Kaydı
Image

Güvenli İçme Suyuna Erişim Rwanda

Proje Rwanda’daki mevcut sondaj kuyularını onararak ve bakımını yaparak bölgedeki kırsal alanların güvenli ve temiz içme suyuna erişimi sağlıyor. Sondaj kuyularının bakımı, bölge halkının temel ihtiyacı olan temiz suyu sağlayarak, tatlı su kaynağına ulaşmak için uzun mesafeler yürüme ihtiyacını veya suyu kaynatmak için yakıt veya odun yakma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu, kadınlar üzerindeki sorumluluğu azaltıyor ve sıhhi koşulları iyileştirerek toplumu tehdit eden sağlık sorunları en aza indirgiyor. Temiz suya erişimin artması, özellikle kadın ve çocukların geçimini olumlu yönde etkiliyor. Temiz içme suyuna erişim gibi temel ihtiyaçlara yardımcı olan sosyal fayda projeleri, insanların yaşam kalitesini artırarak toplulukları destekliyor.

Proje Etki Kaydı
Image

Üyelere özel indirim ve fırsatlardan yararlanmak için üye olmayı unutmayın!

visamaestromastercard